Přírodní osvěžovače vzduchu

Přírodní osvěžovače vzduchu

Běžně dostupné osvěžovače vzduchu jsou plné syntetických vůní. V lepším případě nemají žádný terapeutický efekt, v tom horším můžou prostřednictvím obsažených syntetických složek ovlivňovat naše zdraví i negativně. Bohužel, řada testů prokazuje, že efekt syntetických osvěžovačů vzduchu je především negativní.

Zcela opačně je tomu v případě přírodních osvěžovačů vzduchu, které využívají vůni a vlastnosti vonných esenciálních olejů.

Takové osvěžovače jsou dnes běžně k dispozici a můžete si je tak zakoupit přímo. Nebo si takový přírodní osvěžovač vzduchu vyrobíte sami prostřednictvím čistých esenciálních olejů.

 

Návod na přípravu domácího osvěžovače vzduchu

Připravte si lahvičku s rozprašovačem a naplňte ji vodou. Jednoduše nakapejte do vody vybraný esenciální olej nebo jejich směs a důkladně protřepejte (to je třeba dělat před každou aplikací, esenciální olej se totiž běžně ve vodě nerozpustí).

K výrobě přírodního osvěžovače vzduchu můžete použít jakýkoliv esenciální olej, záleží jen na vašich preferencích. Vybírat můžete i mezi esencemi s antiseptickým působením (lemongras, eukalyptus, hřebíček, oregano, ravensara, šajvěj, tea tree, tymián aj.) a z osvěžovač tak obohatit i o antiseptické a dezinfekční vlastnosti.

Čisté esenciální oleje

Pro rozpuštění esenciálních olejů ve vodě poslouží čistý jemný líh. V něm nejprve rozpustíme vybrané esenciální oleje a poté dolejeme vodou. Tak si můžeme vytvořit vlastní domácí osvěžovač vzduchu. Alternativou jemného lihu je i přírodní dezinfekce na alkoholové bázi - například Dezinfekce Sonett.

 


Náš tip – přírodní pohlcovač pachu

Esenciální oleje lze míchat i s jedlou sodou, která má schopnost pohlcovat pachy. Může tak posloužit jako přírodní pohlcovač pachu do ledničky. Do jedlé sody nakapejte pár kapek esenciálního oleje citron a dezinfekčního tea tree. Směs nasypejte na misku či talířek a vložte do ledničky jako pohlcovač pachu.

Další tipy do domácnosti najdete v samostatném článku Voňavý úklid s esenciálními oleji.

Comments