Aroma koupel

Aroma koupel

Aromaterapeutické koupele jsou jednou ze základních metod aromaterapie. Patří k dotekovým metodám, obdobně jako třeba masáž. Při těchto metodách vonné molekuly esenciálních olejů prostupují do organismu pokožkou, prostřednictvím krevních vlásečnic a krevního oběhu se pak dostávají do celého těla. Teplo vody navíc otevírá póry, podporuje prokrvení a tak ještě násobí vstřebávání vonných olejů.

Vonné esence jsou vdechovány také do plic, i odtud jsou rozváděny do organismu.

Esenciální oleje také přímý vliv na psychické rozpoložení a náladu, stejně jako při inhalačních metodách se dostávají prostřednictvím čichových receptorů a čichového receptoru přímo do limbického systému mozku, kde ovlivňují aktuální emoce.

Aromaterapeutické koupele tak příznivě ovlivňují nervový systém, pomáhají od psychických potíží, užitím vhodných esenciálních olejů však pozitivně působí i na fyzickou stránku člověka, jeho tělesné funkce a případné zdravotní obtíže. Přinášejí také efekt v podobě jemné a příjemně vláčné pokožky.

Příprava aroma koupele

Charakteristickou vlastností esenciálních olejů je to, že se nerozpouštění ve vodě. Protože jde o vysoce koncentrované látky, většina z nich není vhodná pro přímou neředěnou aplikaci na pokožku. Nehodí se také pro přímou aplikaci do vodní lázně, kde by se nerozpustily, zůstaly by na hladině jako mastná oka a mohly by podráždit citlivou pokožku a sliznice. Pro použití v koupeli se proto ředí.

Jako emulgátor, který esenciální oleje rozpouští, funguje například tučná smetana nebo med, stejně tak i mořská sůl.

Voňavá olejová lázeň

Esenciální oleje se sice rozpouštějí v panenských olejích, avšak ty se nerozpustí ve vodě. Chcete-li si připravit voňavou olejovou lázeň s vyživujícími vlastnostmi na pokožku, můžete využít tzv. hydrofilních olejů připravených na základě panenských olejů, avšak rozpustných ve vodě.

Horká koupel uvolní nejenom mysl, ale i namožené svaly, pomůže rozpohybovat klouby. Koupel napomáhá detoxikaci, stimuluje metabolismus a posiluje imunitu. Teplo otevírá póry a napomáhá tak čištění pleti. Olejová lázeň má také regenerační účinky na pokožku. Olej se ve vodě rozpustí a vytvoří hedvábnou mléčnou emulzi, která však není mastná.

K dostání je i hydrofilní olej neutrální nebo také neutrální koupelový olej, ve kterém se dá rozpustit vybraný esenciální olej a ten pak vmíchat do vodní lázně. Tento olej se ve vodě rozpustí, z vody vytvoří vyživující mléčnou lázeň, která regeneruje a zjemňuje pokožku, voňavá esence udělá dobře nejenom pokožce, ale především vaší mysli.

Jen si vybrat tu pravou. Může to být třeba konejšivá vůně levandule s hojivými vlastnostmi, veselá mandarinkapro povzbuzení a harmonizaci organismu nebo svěží borovice, která dodá energii, pomůže při dýchacích potížích či bolestech svalů.

Využít můžete i připravené koupelové oleje - Levandule, Mandarinka (také Mandarinka pro děti), Borovice, Meduňkači koupelové oleje obohacené o synergické směsi vonných esencí - Imunita, Uvolnění, Radost ze života aj.

Voňavá lázeňská procedura z Karlových Varů

Vonné esence si můžete dopřát také prostřednictvím Originální karlovarské soli. Mezi již připravenými koupelemi si můžete vybrat například povzbudivou, afrodiziakální vůni pačuli a růžového dřeva, také posilující borovici, očistný eukalyptus s příznivým působením na problémy dýchacího ústrojí, také sladkou optimistickou vůni lesních plodů.

Náš tip - inspirace od J. V. Goetheho

Karlovarská koupelová sůl je nedílně spojena s královským lázeňským městem, stejně jako slavný myslitel a spisovatel J. V. Goethe, který si Karlovy Vary oblíbil. Údajně si liboval v koupelí s lesními jahodami. Dle této pověsty vznikla speciální koupelová směs - Karlovarská koupelová sůl Goethe Tourmaline. Užijte si její originální, šťavnatou vůní a inspirujte se dílem J. V. Goetha.

„Příliš často dovolujeme všedním věcem v životě přerůst lepší stránku naší povahy, a proto je třeba, abychom aspoň jednou denně četli pár veršů, zazpívali si nebo se podívali na obraz.“ J. V. Goethe

Upozornění

Horké koupele nejsou vhodné pro osoby trpící vysokým krevním tlakem nebo onemocněním srdce. Nedoporučuje se při zánětech žil. Není vhodná v případě náchylnosti k emboliím.

Příliš horká koupel není vhodná v těhotenství (doporučuje se koupel do max. 38?C a v délce max. 20 min.).