Použití esenciálních olejů

Použití esenciálních olejů

100% čisté esenciální oleje představují ryzí podstatu dané rostliny, přinášejí její vůni i terapeutické vlastnosti. Nacházejí široké praktické využití, nejenom k provonění prostor, ale i k psychickému povzbuzení či relaxaci.

Existují dvě základní cesty, kterými se vonné molekuly esenciálních olejů dostávají do organismu – buď nosem (vdechováním), nebo prostřednictvím pokožky.

Pomineme vnitřní užití esenciálních olejů, které se v našich končinách nepraktikuje.

Vzhledem k tomu, že jde o těkavé látky, se vonné esence z ovzduší samovolně dostávají do nosu. Zde jsou prostřednictvím čichových receptorů a čichového nervu přenášeny přímo do mozku. Toho se využívá při inhalačních metodách.

Čich je jediným ze všech smyslů, který je přímo spojen s limbickým systémem. Proto vůně dokážou tak efektivně působit na naše emoce, prožívání a psychické rozpoložení.

Stejně jako u zvířat i u člověka pomáhají pachové informace rozeznávat ostatní, ale také identifikovat vhodnou potravu nebo vycítit možné nebezpečí.

Vonné esence jsou z ovzduší také vdechovány až do plic, aby se dále šířili krevním oběhem do celého těla. Toho se využívá i v dotekových metodách.

INHALAČNÍ METODY

Aromalampa a difuzér

Nejjednodušším způsobem, jak inhalovat vůni je jednoduše otevřít lahvičku s vonnou esencí a přičichnout si.

Užívají se také různé pomůcky, které rozptylují vonné esence do okolního prostředí a zprostředkovávají tak jejich inhalaci.

Základní pomůckou je aromalampa, která k rozptýlení vonných molekul užívá tepla. Dle druhu esenciálního oleje se do nádobky aromalampy s vodou nakape několik (cca 2 – 5) kapek vybraného esenciálního oleje nebo synergické směsi vonných olejů. K dostání je i elektrická aromalampa, která nepracuje s otevřeným ohněm.

Stejně jako aromalampa bude fungovat i obyčejná miska s vodou, kterou položíme na zdroj tepla, dá se použít i navlhčený plátek bavlny apod.

Alternativou aromalampy je také prostorový difuzér esenciálních olejů, který vonné molekuly rozptyluje mechanicky. Oproti aromalampě se svíčkou je bezpečnější, navíc zachovává maximální bioaktivitu vonné silice, protože ji nevystavuje působení tepla.

Vonné kameny

Pro rozptylování vonných esencí se užívají i různé destičky z neglazované keramiky nebo různé předměty z jílu (nepálené hlíny). Jsou založeny na vysoké pórovitosti materiálu, který nakapáním přijme vonné molekuly a poté je postupně uvolňuje do ovzduší (až několik týdnů). Tzv. vonné kameny se užívají k provonění menších prostor, šatní skříně apod.

Inhalační tyčinky, aroma roll-ony

Praktickou pomůckou pro inhalaci vybraného esenciálního oleje jeinhalační tyčinka. Praktická inhalační tyčinka je lehká a skladná, lze ji nosit kdekoliv sebou a kdykoliv si dopřát působení vonné esence. Stačí si jenom přičichnout. Výhodou inhalační tyčinky je to, že je určena pro osobní inhalaci, vůně je určena jenom pro vás, nemůže tak nijak narušovat okolní prostředí.

Obdobně působí i aroma roll-ony při aplikaci pod nos. I ty umožňují jednoduše a rychle inhalovat vybranou vůni. Aroma roll-ony však neslouží pouze k inhalaci, dají se aplikovat i na akupresurní body a vonné molekuly tak posílají přes pokožku až do krevního oběhu.

Přírodní osvěžovače vzduchu

K rozptýlení esenciálních olejů do ovzduší lze užít i přírodní osvěžovače vzduchu. Esenciální oleje se v nich ředí a míchají s jemným alkoholem, aby vznikl jemný vonný roztok, kterým se díky pumpičce provoní prostor. Působí také jako přírodní dezinfekce.

Na dezinfekčních a antiseptických vlastnostech esenciálních olejů jsou založeny i přírodní likvidátory pachu.

DOTEKOVÉ METODY

Molekuly esenciálních olejů jsou tak malé, že mají schopnost pronikat i hluboko do pokožky. Toho se využívá zvláště v dotekových technikách, kdy se esenciální oleje míchají s nosnými oleji rostlinnými. Mezibuněčnou tekutinou se pak esenciální oleje dostávají až krve.

Vonné esence se krevním oběhem šíří do všech vnitřních orgánů. Putují i do lymfatického systému, ovlivňují imunitní systém. Vonné molekuly se tak dotýkají celého organismu, všech jeho částí, ovlivňují celé lidské tělo a působí komplexně. Zdaleka však neovlivňují pouze fyzickou stránku.

Dotekové metody ještě prohlubují relaxační a uvolňující působení vonných esencí.

Masáže, koupele a jiné...

Základní dotekovou metodou je aromaterapeutická masáž, může být celková či lokální. Doteky prohlubují účinek éterických olejů, snižují napětí, podporují uvolnění a zpříjemňují atmosféru.

Esenciální oleje se v tomto případě užívají ředěné s nosnými rostlinnými oleji, aby vytvářely unikátní masážní směsi – tělové a masážní oleje.

Jako nosný olej se dá využít téměř jakýkoliv panenský olej, mandlový olej, také meruňkový, dýňový olej, také exotický kokosový olej nebo třeba bambucké máslo karité.

Esenciální oleje přinášejí užitek také prostřednictvím aromaterapeutických koupelí, jejich vliv na lidský organismus se násobí teplem, které otevírá kožní póry a uvolňuje svalové napětí. Teplo vody současně podporuje prokrvení tkání, které urychluje také oběh vstřebaných vonných esencí.

Pro voňavou koupel se esenciální oleje ředí s nějakým emulgátorem, aby se rozpustili ve vodě. Běžně jsou totiž esenciální oleje ve vodě nerozpustné. Jako přírodní emulgátor lze užít tučnou smetanu, med, mořskou sůl nebo hydrofilní olej.

Pro aromaterapeutickou koupel jsou k dispozici také již hotové směsi koupelových olejů. Více se dozvíte v článku Aroma koupele.

Při masáži i aroma koupeli se kombinuje vstřebávání vonných olejů pokožkou a přímá inhalace. Tyto metody jsou prospěšné i při pokožku samotnou.

Obdobně jako horko při vodní lázni působí i horko v sauně, jenom s větší intenzitou. I příznivé působení sauny lze prohloubit užitím vonných esencí. Vzduch v sauně se dá provonět prostřednictvím vonné esence nakapané do misky s vodou a umístěné v sauně. K dispozici jsou i saunové koncentráty založené na esenciálních olejích. Více informací najdete v sekci Sauna a aromaterapie.

V neposlední řadě lze vonné esenciální oleje užít k hřejivým či chladivým obkladům. Esenciální oleje se přidávají do horké či studené vody, do ní se namočí připravený obklad – gáza nebo proužky bavlněné látky a přikládá na konkrétní partie.

Aplikace esenciálních olejů na pokožku v kombinaci s pečujícími rostlinnými oleji je přínosná i samotné pokožce. Mezi éterickými oleji se totiž dají najít i takové, které příznivě ovlivňují vzhled pokožky, působí protizánětlivě, hojivě nebo mají omlazující působení. Toho využíváaromaterapeutická kosmetika. Více se dozvíte v článku Domácí kosmetika.

Esenciální oleje v domácnosti

Pro své antibakteriální, antiseptické a protiplísňové vlastnosti nacházejí esenciální oleje uplatnění také v domácnosti, nejenom pro provonění prostor, ale i při úklidu nebo praní. Více se dozvíte v článku Voňavý úklid.

Komplexní působení esenciálních olejů je podmíněno jejich čistotou. Hluboké působení na fyzickou i psychickou stránku člověka v sobě nesou pouze 100% přírodní esence. Syntetické náhražky jejich komplexní účinky nemohou nahradit, nikdy nelze jejich složení dokonale napodobit, navíc nám některé vazby mezi těmi nejpatrnějšími složkami vonných silic i přes veškerý moderní pokrok zůstávají nadále skryté.