Voňavý úklid

Voňavý úklid s esenciálními oleji

Jednou z typických vlastností esenciálních olejů, přírodních vonných silic je jejich protivirové, antibakteriální, protiplísňové a dezinfekční působení.

Těmito vlastnostmi vynikají oleje Tea tree, citron, eukalyptus, lemongrass, také hřebíček, šalvěj, tymián, mateřídouška, oregano aj. Proto je lze přidat k jakémukoliv čistidlu či mycímu roztoku, který obohatí o přírodní dezinfekci, ale také příjemnou vůni.

Jako přírodní dezinfekce se dá využít i extrakt z grapefruitových semínekgrepové kapky. Jako jemná dezinfekce (například pro ruce) poslouží květové vody – růže, levandule, heřmánek nebo tymián.

Přírodní čističe a pasty

Jako univerzální přírodní čistič poslouží vinný ocet, stačí ho smíchat s vodou v poměru 2:1 (ocet, voda) a přidat pár kapek z některého ze jmenovaných dezinfekčních esenciálních olejů (tea tree, citron, šalvěj). Vinný ocet si poradí i s vodním kamenem, také ničí plísně.

Čistící pastu si pak můžete připravit z jedlé sody a vody (v poměru 1:1). Směs opět můžete obohatit o některý z esenciálních olejů. Jedlá soda má schopnost pohlcovat pachy, ale také odmašťuje a bělí. Čistící pastou ze sody odstraníte mastné skvrny i zažloutlé skvny ze sporáku. Hadřičkou ji naneste na zašpiněné místo, příp. nechte působit asi 15 minut a poté navlhko otřete. Pastu lze využít i na čištění van apod.

Potřebujete-li silnější přírodní přípravek, jako čistící písek využijte kuchyňskou sůl. Čistící pastu si připravte ze směsi soli a citronové šťávy, přidat můžete i esenciální olej Tea tree. Sůl funguje jako abrazivum. Citronová šťáva navíc bělí a působí také proti plísním.

Pohlcovač pachů

Chcete-li se zbavit pachů v ledničce, dezinfikovat ji a provonět, užijte esenciální olej tea tree s citronem. Oleje nakapejte na jedlou sodu, promíchejte a na menším talířku vložte směs sody s kapkami vonných esencí do ledničky.

Směs z jedlé sody provoněnou esenciálními oleji můžete pro osvěžení vsypat i na dno odpadkového koše.

K dispozici jsou i přírodní likvidátory pachů v lahvičkách s rozprašovačem. Schopnost polcovat pachy mají i přírodní osvěžovače vzduchu založené na esenciálních olejích.

Přírodní osvěžovač koberců

Z jedlé sody si můžete připravit také voňavou směs na osvěžení koberců. Stačí do ní nakapat několik kapek esenciálního oleje (doporučujeme antiseptickou levanduli s příjemnou bylinnou vůní a tea tree v poměru 4:1) a ponechat alespoň jeden den uležet. Následně se se směsí posype koberec a nechá se působit minimálně 2 hodiny (čím déle, tím lépe). Nakonec osvěžovač vyluxujete běžným vysavačem.

Využít můžete i již připravenou směs Tepur – účinný přírodní prostředek k suchému čištění, osvěžení a provonění koberců, který je založený na čistě přírodní bázi – tzv. perlové celulóze, která je provoněna esenciálními oleji.

Směsi pro suché čištění koberců lze využít i pro čalouněný nábytek, bytové textilie, autopotahy, zvířecí pelíšky aj. Na ploše nezanechávají žádné agresivní chemické prvky, ani mokré skvrny, eliminují problémy s vlhnutím, naopak čistící směs Tepur navíc vlákna doplní o antistatický a impregnační účinek.

Esenciální oleje pomohou také dezinfikovat vysavač a luxování zpříjemní o osvěžující vůni (třeba levandule, máty nebo citrusů). Stačí nakapat vonný olej přímo do vysávací trubky vysavače před začátkem luxování. Víření vzduchu rozptýlí také vonnou esenci, provoní prostor a také dezinfikuje.

Voňavé žehlení

Jako čistě přírodní vůně do žehličky se uplatňují květové vody. Lze je užít přímo nebo naředěné, zpříjemní žehlení a prádlo krásně provoní, zvláště sáhnete-li po květové vodě Růže s omamnou, něžnou květinovou vůní nebo květové vodě Levandule se sladce bylinnou až slámovou vůní (pozor květová voda levandule má trošku jinou vůni než klasický esenciální olej levandule).

Květové vody lze využít i k provonění prádla přímo. Romantická květová voda Růže se skvěle hodí například k provonění slavnostního ubrusu či šatů, třeba svatebních.

Provonění skříně

Bylinkou nedílně spojenou s vůní ve skříni je levandule. Nejenže je bylinná vůně levandule zklidňující a příjemná, působí také antisepticky a odpuzuje moly.

Chcete-li svoji skříň skutečně provonět pravou vůní levandule, sáhněte po 100% esenciálním oleji. Pozor, na rozdíl od květové vody by neměl přijít do přímého styku s prádlem, protože by je mohl ušpinit. Využít však můžete keramickou destičku, na kterou esenciální olej nakapete. Pórovitost destičky zajistí postupné uvolňování esence, stačí ji jenom umístit kamkoli do skříně a občas na ní vonný esenciální olej dokapat.

Obdobně poslouží i běžné vatové tampony, na které nakapete esenciální olej a rozmístíte je po skříni. Užívají se i bavlněné proužky (například mezi ložní prádlo), balněný proužek s esenciálním olejem je však třeba od prádla oddělit, například pomocí klasické papírové kuchyňské utěrky.

Dezinfekce obuvi

Esenciální oleje provoní i vaši obuv, vybrané esence ji navíc i dezinfikují. Jednoduchým prostředkem k provonění obuvi vám vedle esenciálního oleje bude vatový polštářek.

Nakapte na vatový polštářek esenciální olej lemongrass, tea tree nebo citron a umístěte na noc do obuvi. Ráno budete mít svoje boty příjemně svěží a provoněné.

Náš tip – voňavé mytí

Chcete-li obohatit svůj mycí roztok (například na umývání podlahy, obkladů či kuchyňské desky) o příjemnou přírodní vůni, není nic jednoduššího než do něho nakapat esenciální olej – například citron, limetku nebo grep, které roztoku dodají i antiseptické vlastnosti a zvýší jeho mycí schopnosti. Využijete-li osvěžující esencelemongras, citronela nebo máta bude vůně současně působit proti hmyzu, tyto oleje totiž fungují také jako přírodní repelenty.