Domácí kosmetika

Domácí kosmetika

Vonné esenciální oleje jsou ryzí podstatou rostlin, spolu s panenskými oleji a vzácnými rostlinnými másly představují ideální péči o všechny tipy pokožky, stačí si jen vybrat ten svůj. Aromaterapeutická kosmetika se dá jednoduše připravit i v domácím prostředí. Méně je někdy více, a tak si vystačíte s několika základními rostlinnými oleji a vonnými esencemi. Které z olejů a vůní vybrat se dozvíte na následujících řádcích...

Pleťové oleje

Jako pleťové oleje se užívají nejčastěji omlazující šípkový olej,pupalkový olej, pečující meruňkový nebo mandlový olej, také zvláčňující jojobový olej nebo mokřadkový olej s ještě výraznějším hydratačním působením. Všechny jmenované oleje mají téměř neutrální nebo velmi jemnou vůni.

Unikátním olejem je pak marocký arganový olej, který pečuje a vyživuje pokožku, navíc má i protizánětlivé vlastnosti. Ten vyniká specifickým odérem, který nemusí být úplně příjemný.

Pro mastnější pokožku se hodí olej z vinných hroznů, naopak pro pokožku velmi suchou je vhodné bambucké máslo karité.

Oleje se dají kombinovat mezi sebou, do směsi lze použít irakytníkový olej (který má sytě oranžovou barvu, ale velmi výrazné regenerační působení. Ve směsi nebarví, neředěný ano.) Hodí se i dýňový olej s oříškovou vůní a temnou barvou, avšak také vysokým obsahem zinku nebo protizánětlivý konopný olej v zelené barvě, s travnatou vůní.

Velmi jemným olejem, který zjemní také pokožku je zvláčňující makadamiový olej nebo lískový olej.

Provoňte svůj oblíbený regenerační olej některým z esenciálních olejů (na 20 ml rostlinného oleje stačí cca 5 kapek esenciálního oleje). Může jít o esenciální olej:

  • Levandule – vhodný pro všechny typy pokožky, hojivý a zklidňující

  • Tea Tree – vhodný pro mastnější pokožku, protizánětlivý, antibakteriální

  • Heřmánek – vhodný pro citlivou pokožku, zklidňující, hojivý, protizánětlivý

  • Ylang-ylang – vhodný pro zralou pokožku, s omlazujícími vlastnostmi

  • Růže – vzácná esence s harmonizačním, zvláčňujícím a omlazujícím působením

Chcete-li si připravit hutnější pleťové máslo, jako základ použijte karité, do toho vmíchejte rostliný olej. Dostanete tak jemné pěnové máslo, které se dá provonět pár kapkami vonného esenciálního oleje.

Využít můžete i připravený neutrální regenerační olej, neutrální krém nebo gel, do kterého jen vmícháte pár kapek své oblíbené esence.

Do pleťového oleje můžete vmíchat i vitamín E, který je nejenom prospěšný pokožce, ale působí také jako konzervant, pečující směs obohatí také vitamín A. Jako konzervant mohou posloužit také grepové kapky, které fungují jako přírodní antibiotikum.

Specialitou je indický nimbový olej, který má schopnost ničit patogenní mikroorganismy, bakterie, plísně aj. Užívá se proto na pokožku postiženou akné, také kožní plísně, bradavice, opary aj. Má však velmi silný oříškovo-česnekový odér, který péči s tímto olejem provází. Dá se kombinovat s antiseptickým olejem Tea tree nebo hojivou levandulí, příp. ředit oleji s neutrální vůní. Obdobné, avšak jemnější působení proti mikroorganismům vykazuje také exotický tamanu olej.

Olejové zábaly na vlasy

V článku Olejová maska na vlasy najdete návod na aplikaci výživné vlasové masky. Masku, jejímž základem může být dýňový olej, pupalkový olej, také jojobový olej, olivový olej nebo kokosový olej můžete provonět také vybraným esenciálním olejem (na 20 ml oleje cca 5 kapek esenciálního oleje. Ten vlasům vrátí přirozený lesk a oživí jejich vzhled. Využít můžete esenciální olej:

Levandule, Ylang-ylang či Heřmánek – pro všechny typy vlasů

Citron, Grep či Mandarinku pro osvěžení

Cypřiš, cedr nebo Tea Tree – pro mastné vlasy a také proti lupům

Tělové oleje

Pár kapek vonné esence lze využít i v tělové péči, na 100 ml stačí cca 10-15 kapek esenciálního oleje). Jako základ tělových (či masážních) olejů se hodí mandlový, slunečnicový nebo meruňkový olej s neutrální vůní. Využít lze i konopný olej, dýňový olej, pupalkový olej aj.

Svůj tělový olej můžete oživit kapkami vonné esence:

  • Růže nebo Geranium s něžnou vůní a harmonizačním působením

  • Levandule nebo Heřmánek s konejšivou vůní a hojivým

  • Ylang-Ylang, Růžové dřevo, Pačuli nebo Bergamot s afrodiziakálními účinky

  • Pomeranč nebo Grep se svěží vůní a schopností podporovat prokrvení a stimulovat lymfu (užitečné také proti celulitidě)

  • Jalovec, Rozmarýn, Borovice – zlepšují prokrvení pokožky, prohřívají, pomáhají při bolestech svalů a kloubů

Jako tělové máslo lze užít čistý kokosový olej (taje při teplotě lidského těla). Je zcela hypoalergenní a nedráždivý. Chcete-li ještě prohloubit smyslnost jeho exotické vůně, můete do oleje přikapat esenciální olej Pomeranč, Mandarinka či Ylang-Ylang.

Využít můžete i vzácné esence Jasmín nebo Neroli (k dostání i ředěné v jojobovém oleji jako tzv. olejové parfémy).

Koupelové oleje

Charakteristickou vlastností esenciálních olejů je to, že se nerozpouštění ve vodě. Protože jde ao vysoce koncentrované látky, většina z nich není vhodná pro přímou neředěnou aplikaci na pokožku. Nehodí se také pro přímou aplikaci do vodní lázně, kde by se nerozpustily, zůstaly by na hladině jako mastná oka a mohly by podráždit citlivou pokožku a sliznice. Pro použití v koupeli se proto ředí.

Jako emulgátor, který esenciální oleje rozpuští, funguje například tučná smetana nebo med, stejně tak i mořská sůl.

Esenciální oleje se sice rozpouštějí v panenských olejích, avšak ty se nerozpustí ve vodě. Chcete-li si připravit voňavou olejovou lázeň s vyživujícími vlastnostmi na pokožku, můžete využít tzv. hydrofilních olejů připravených na základě panenských olejů, avšak rozpustných ve vodě.

K dostání je i hydrofilní olej neutrální nebo také neutrální koupelový olej, ve kterém se dá rozpustit vybraný esenciální olej a ten pak vmíchat do vodní lázně.

Do 1 polévkové lžíce neutrálního koupelového oleje přidejte 5-15 kapek éterického oleje. Směs přidejte do teplé lázně a relaxujte alespoň 10 minut. Více se dozvíte v článku Aromaterapeutické koupele.