Antistresová masáž hlavy - návod

Antistresová masáž hlavy

Antistresová masáž hlavy, která má svůj původ v indickém holistickém systému – ajurvédě.

Ajurvéda jako věda života je považována za nejstarší léčebný systém světa, vychází z ní všechny moderní disciplíny. Antistresová masáž, kterou si dnes můžeme dopřát i u nás, má své kořeny právě v Indii, kde se praktikuje již po tisíce let a je součástí každodenního života Indů.

Masáž hlavy je založena na poznatku, že právě na hlavě, příp. šíji a rukou je mnoho bloků a napětí, které se dá odstranit vhodnými masážními technikami. Hlava, která bývá ve většině klasických masáží neprávem opomíjena, je centrem negativních myšlenek.

Právě na hlavě, především v oblasti zátylku, ale i na čele či v oblasti obočí, spánků nebo nad rty přitom existují energetická místa, která vhodným stlačením dokážou uvolnit napětí. Antistresová masáž tak přináší především psychické uvolnění, ulevuje od úzkosti, podrážděnosti a únavy, zlepšuje koncentraci. Pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy stresového původu nebo při očním napětí.

Vyzkoušejte principy masáže hlavy doma!

Masáž hlavy zahrnuje nejrůznější hmaty po celé hlavě, v oblasti šíje i na rukou. Masáž hlavy mj. prokrvuje pokožku hlavy, dochází k lepšímu vyživování tkání a je tak podporován i růst vlasů.

I doma si můžete vyzkoušet, jakou úlevu představuje uvolnění napětí na hlavě. Spojte masáž hlavy s běžnou péčí o vaše vlasy nebo např. olejovým zábalem na vlasy nebo použijte květovou vodu. Vybrat si můžetekvětovou vodu Heřmánek, také Levandule nebo Růže. Udělá dobře vaší duši i vašim vlasům, relaxační masáž hlavy navíc obohatí o příjemnou jemnou vůni.

Domácí masáž hlavy – jak postupovat?

Připravte si buď nahřátý panenský olej (pupalkový olej, olivový olej, konopný olej aj.), květovou vodu nebočekankovou tinkturu (dá se použít jako vlasová voda pro podporu růstu vlasů).

Pokud chcete, aby vaši masáž provázela vůně orientu, využijte sezamový olej. Právě antioxidační sezamový olej s nasládlou oříškovou vůní je totiž základním olejem ajurvédy.

Během masáže namáčejte prsty do misky s olejem a aplikujte ho na vlasovou pokožku nebo vlhčete vlasovou pokožku prostřednictvím květové vody či čekankové tinktury.

1) Začněte v oblasti týlu. V místě, kde je začátek lebky a končí krk se nachází řada energetických bodů. Zde se hromadí nejvíce napětí a stisky v těchto místech mohou přinést úlevu. Jemnými tlaky všemi prsty procházejte celou oblast, tlak můžete postupně zvyšovat, pokud budete cítit úlevu. Největší tlak vyvinete palci.

2) Opět naolejujte nebo navhlčete prsty (případně aplikujte květovou vodu pomocí rozprašovače) a mírně roztaženými prsty procházejte po celé hlavě. Začněte u ucha a posunujte se klikatými pohyby až na temeno hlavy. Pohyby prstů vám můžou připomínat hrábě, jako „hrabítka“ se také tato masážní technika nazývá. Věnujte se oběma stranám hlavy, pokud to zvládnete, můžete i zároveň prostřednictvím obou končetin.

Postupně procházejte prsty vlasovou pokožku ve všech směrech, zvyšujte a snižujte tlak, jak vám to bude příjemné.

3) Dále přejděte k vlasům, zůstaňte však u kořínků. Prsty vždy uchopte pramen vlasů a mírně zatahejte, můžete uplatňovat krouživé pohyby – i na pokožku hlavy, může to připomínat aplikaci šamponu, hmaty se proto také nazývají tzv. šampónování.

4) Postupně přejděte k aplikaci oleje či vlasové vody na celou délku vlasů a vlasové konečky.

5) Po masáži si dopřejte ještě relaxaci. Pokud jste užili vlasový olej, vlasy zabalte do fólie, příp. ještě přikryjte ručníkem a nechte zkrášlující olejovou masku působit asi půl hodiny.

Olejový zábal vyživí vaše vlasy. Masáž hlavy tak udělá dobře nejenom vaší mysli a uleví od stresu, ale pomůže prokrvit pokožku a podpoří také růst vlasů. Také radost z krásných vlasů vám pomůže na stres zapomenout.:-)